Jednoduše a rychle k relaxaci a protažení těla v kanceláři či při cestování

Účinné protažení těla v sedě, v omezeném prostoru za pracovním stolem i v letadle při dlouhém letu…nebo kdekoliv jinde. Před lety, než přišly děti, jsem pracovala v kanceláři. Seděla jsem často až devět hodin za stolem u počítače. Pravda, náplň mé práce mě často pohltila do té míry, že mi dlouhá pracovní doba utekla jako nic, ale co přišlo potom? Během obědové pauzy jsem cítila, že má záda vykazují určitou dávku nekomfortu a když jsem opouštěla pracovní stůl po osmi až devíti hodinách datlování do klávesnice, mé fyzické tělo již odříkalo poslušnost. Záda bolela, kotníky otékaly (během léta až hrůza), břicho nafouklé (v dress codu na tělo jsem vypadala úchvatně), celé tělo ztuhlé… Achich ouvej. Dopracovala jsem to tak daleko, že po návratu ze zaměstnání na mě partner doma nemohl hodinu mluvit, dávala jsem se totiž fyzicky opět dohromady. Každý den. Můžeme těmto stavům předcházet?

Naštěstí ano. A věřte mi, trvalo mi léta, než jsem pochopila jak. Nenásilně, efektivně a trvale. K něčemu jsem se dopídila technikou pokus – omyl časem sama, něco mi pomohla pochopit jóga a zákonitosti přirozeného fungování lidského těla.

Lidské tělo bylo stvořeno k přirozenému pohybu. Já přirozený pohyb chápu jako vědomou tělesnou aktivitu s váhou vlastního těla a především s respektem ke svým aktuálním  možnostem. Pokud se tělo hýbe, funguje jak pohybový aparát, tak vnitřní orgány (dobře dýcháme, trávíme, vylučujeme…). Logicky, pokud tělu odepřeme jeho přirozenost, začne se bránit, stagnovat a snad si i říká: „Kdy to konečně ten zabedněnec pochopí, že mám i jinou potřebu než se odvalit z kancelářské židle do sedačky v autě a finálně na gauč v obýváku?!“

K dlouhodobému sedavému způsobu života se v letních měsících přidává také cestování, kdy máme k dispozici ještě menší životní prostor než ve zmiňované té kanceláři. Třeba v autě, v autobuse či letadle. Ale věřte, jde to jak u stolu v práci, tak v letadle. A účinky se dostaví okamžitě. Poznáte to tak, že se fyzicky, zevnitř osvěžíte. Opětovně v sobě rozproudíte zablokovanou energii.

Jak na to?

  1. Uvolněte jemnými krouživými pohyby všechny klouby na těle. V maximálním rozsahu kloubu do obou stran, ale prosím, VĚDOMĚ! Začněte prsty na rukou, zápěstím, lokty a rameny. Pokračuje prsty na nohou, kotníky, koleny. Některými klouby není možné kroužit, přistupujte tedy k sobě citlivě a se zdravým rozumem, respektujte přirozený rozsah kloubu a kolena například jen protahujte a krčte.
  2. Alfou omegou naší energetické bytosti je páteř. Je třeba dodržovat její pružnost do všech stran. V sedu na židli (nebo kdekoliv jinde)
    1. Předkloňte se a nechte páteř protáhnout a vyvěsit se dolů, chvíli prodýchejte.
    2. Poté se pomalu napřimte, posaďte se rovně a zkuste se jemně zaklonit a podívat se nad sebe.
    3. Z rovného sedu udělejte úklon vpravo a pak vlevo.
    4. Nakonec se otočte za pravým ramenem a poté za levým. Prociťte příjemnou rotaci páteře.

Dílo dokonáno! Zabere vám celých pět minut vašeho času, takže si můžete dovolit toto jednoduché cvičení praktikovat několikrát denně. Vždy, když ucítíte potřebu trochu se rozhýbat a prokrvit. Účinkuje lépe než káva a s trvalými účinky. Pokud máte samozřejmě možnost jít se během pracovní doby na chvíli projít na čerstvý vzduch a během cestování zastavit a provětrat se, budete cítit ještě lépe.

Užitečná rada: Toto cvičení je více než vhodné pro těhotné, kterým během léta (ale i jindy) otékají klouby a hromadí se lymfa. Já se během dvou těhotenství bez těchto cvičení neobešla a věřte, měla jsem krásně tvarované kotníky i v létě J

Tak příjemnou práci i šťastnou cestu!

Mgr. Lucie Vybíral Pastrňáková, učitelka jógy a jógové terapie, lektorka Pilatesovy metody, průvodkyně vědomé práce s tělem a myslí, spoluzakladatelka projektu Být ženou mě baví

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.