Neochvějná imunita aneb čistá střeva pro sebe i děti!

Velmi pozvolna přichází jaro, téměř plíživě… Syn už dva měsíce v kuse pokašlává, chodí do lesní školky. Jakákoliv drobná rýma se v lese při minus deseti transformuje v dávivý kašel… Já sama občas cítím zahleněné hrdlo a říkám si, že bych měla nastoupit na Šankaprakšalánu. Ne, nejde o žádné čáry máry. Ale komu by se chtělo? Pít slanou vodu mi opravdu nechutná a jak k tomu přimět děti? Syn má téměř pět let, dcera sedm. Já těžím z Šankaprakšalány už nějaké desetiletí, ale jak na děti? Odpověď se dostavila v polospánku, ve čtyři ráno ve čtvrtek. Klimbala jsem si někde na hladině Alfa a v tom to přišlo: „Udělej s dětmi Šankaprakšalánu, zvládnou to.“ Sama jsem v této věci trochu prokrastinik (protože jsem Hédonista, ráda si užívám dobré a kvalitní jídlo a espresso v kavárně…), ale s ohledem na táhnoucí se nachlazení syna jsem se odhodlala. Sobotní ráno jsme se sešli všichni čtyři (včetně manžela) v obýváku odhodlání misi splnit. Děti si nachystaly jógamatky a toužili si slanou vodou i ťuknout. Namotivovala jsem je J Řekla jsem jim, že tuto techniku dělají od pradávna mistři. Chystám hrnec s teplou vodou, himalájskou sůl, čtyři hrnečky, naběračku. Máme dvě toalety a 2 nočníky J To by mohlo stačit.

Přibližně 80% naší imunity se nachází v tenkém a tlustém střevě. Když je zanesené starými nestrávenými zbytky potravy, která se v jeho záhybech drží po několik dní, měsíců a dokonce i let, zhorčuje se vstřebávání živin přes stěnu tenkého střeva a tělo začne trpět „podvyživením“. Zároveň se v takovém znečištěném střevě začnou hromadit patogenní bakterie, které o to více zatěžují imunitní systém a časem se střevo stane propustné i pro větší molekuly, než jsou živiny – bakterie, viry a toxiny (tzv. syndrom propustného střeva). Problémy se pak mohou projevovat různě, od přetrvávajícího nachlazení, kašle, opakujících se angín, po nejrůznější kožní problémy, ekzémy, plísně… V podstatě se tak tělo dostává do stavu chronického zánětu, který ovlivňuje negativně fungování celého těla jako celku a časem může vést k nějaké formě chronické nemoci. Lékař většinou pro jistotu nasadí ATB, ale ty problém řeší jen dočasně, respektive neřeší vůbec, právě naopak – ATB je jako atomová bomba ve střevech, pobije vše, co najde… Je totiž třeba průběžně v těle vytvářet takové prostředí, ve kterém se choroboplodné látky nezachytí, a pokud ano, organismus si s nimi velmi rychle poradí sám. Zvládli jste někdy úspěšně angínu bez ATB? Zápal plic? Já ano, a ne jen já. Dokonce i můj manžel, po osvětě i bratr (Nevěřící Tomáš J)… Bohužel, málokdo si uvědomuje úzkou souvislost mezi svým ekzémem, plísní pod prstem na noze či přetrvávajícím kašli a ucpaným střevem.

Věděli to však ve staré Indii před pár tisíci lety. Vznikla Šankaprakšalána, velmi jednoduchá a účinná očista střev. A to strava tehdejších Indů nebyla zdaleka tak plná jedů, chemikálií a dalších organismus zatěžujících látek jako je strava Západního Evropana či Američana dnes. Naše střeva jsou v tristním stavu, nebudu zde rozebírat nejrůznější choroby trávicího ústrojí. Je jich hodně od hemeroidů, přes záněty střeva po karcinom… Důležité je, že existuje řešení. Lidé o něm dokonce vědí, bůhví proč ho nezařadili do svých základních hygienických návyků, alespoň na jaře, jedenkrát za rok. Když už věnujeme tolik úsilí kráse a obnově svých příbytků, šatníků, botníků… Jak říkávala moje babička: „Na hoře huj a dole fuj!“ Staráme se pouze o to, co jde vidět. A to je škoda. Když už totiž začne zlobit to, co nejde vidět, může být i pozdě. Zdraví vždy začíná zevnitř. Ale chápu, že nikdo nemá zájem o šíření kůry, která stojí celkově pět padesát a zabere nám jedno dopoledne času… Žádná z farmaceutických firem z toho nemá zisk, kůra se nedá prodávat. Lékaři tuto techniku většinou neznají, nikdo na ně netlačí, aby se v tomto dovzdělali, sami s ní nemají zkušenost.

O co jde?

Šankaprakšalána je velmi jednoduchá technika, při které se ráno na lačno (po dostatečné předchozí hydrataci organismu) pije slaná teplá voda. Vždy jeden hrníček, pak se cvičí 4 velmi jednoduché cviky (které pomáhají posunout vodu dále v trávicím ústrojí a do střev). Pak se opět napijeme, cvičíme, opět napijeme a cvičíme a takto pořád dokola. Vytvoří se tzv. trychtýř a vše, co vypijeme, jde okamžitě do střev. Až nás zavolá toaleta. Ze střeva se začnou vyplavovat staleté usazeniny J až po zhruba 1,5 – 3 litrech je voda vycházející z konečníku tak čistá jako ta, kterou pijeme. Kůra se ukončí tím, že vypijeme asi 3dl teplejší vody a obsah žaludku vyzvracíme. Tím se trychtýř ukončí. A jde se jíst, ideálně rýže omaštěná kokosovým olejem, já k ní servírují osmažená jablka s hrozinkami. Dělám to už přes deset let, 2 x ročně, na jaře a na podzim.

Tato technika se mi velmi osvědčila při začínající hnisavé angíně, při bronchitidě, při táhnoucí se únavě bez zjevné příčiny… Neříkám, že spasí vše, ale tělo nastartuje tak, že si imunita poradí sama s lecčím. Já, pokud již mám problém, po kůře nasadím čínské byliny.

A jak to dopadlo s naší veselou rodinkou, která si zcela dobrovolně a s nadšením zvolila strávit sobotní dopoledne na toaletě? Pětiletý syn popíjel ještě třetí hrneček s velkou chutí, u šestého už měl problém. Ale jeho střeva byla soudě dle obsahu nočníku již čistá. Dcera zvládla 12 celých kol, stejně tak já, manžel asi 15. Dohromady jsme vypili 5 litrů vody ze studánky osolené 5 lžícemi himalájské soli. Spočítejte si náklady J Nula nula nic. Jsem hrdá na své děti, že to bravurně zvládly. A víte, co je nejlepší sranda? Syn ještě ráno pokašlával. Po kůře už po kašli ani muk.

Benefity kůry?

  • Nastartovaná imunita
  • Zbavení se parazitů v trávicím ústroji
  • Vyčištěná střeva od letitých usazenin, obnova funkce tenkého střeva pro lepší trávení živin
  • Detoxikace těla
  • Učení vlastním příkladem (předáváme dětem vzor zodpovědnosti za vlastní zdraví)
  • Společně strávený čas v nestandardní situaci
  • Legrace a pocit sounáležitosti

 

Žijeme v době požitku, rozmazlujeme se, toužíme si užívat. To vše je velmi příjemné, ale občas je v rámci zodpovědnosti za vlastní zdraví udělat i něco, co příliš příjemné není. Tady platí starý osvědčený Machiavelismus: „Účel svědčí prostředky.“ Pro mě samotnou představuje Šankaprakšalána hru Kdo s koho. Buď zvítězí vůle anebo odevzdání se krátkodobému nekomfortu. Zatím vždy zvítězila vůle i přesto, že bojuji již s první skleničkou.

Tak tedy Na zdraví!

P.S. Tento článek není míněn jako návod k samotné kůře, spíše jako reflexe a svědectví o tom, že to jde (dokonce s dětmi). Před zahájením kůry je třeba se seznámit s okolnostmi, riziky, cviky… a to velmi pozorně. Ke kůře se dá vygůglit spousta informací. Největší mecenáš jógínských přístupů minulého století byl Belgičan Van Lysebeth. Na internetu se dají sehnat kopie jeho originálních textů i s fotkami cviků. Například mohu doporučit tento odkaz http://zivotni-energie.cz/sankhapraksalana-varisara.html

Každopádně pokud někdo kůru podstoupit touží, ale bojí se, je vhodné jít do toho s průvodcem (zkušeným jogínem/jógínkou, jógovým terapeutem…)

Autorka článku:

Mgr. Lucie Vybíral Pastrňáková, učitelka jógy a jógové terapie, průvodkyně vědomé práce s tělem a myslí, spoluzakladatelka projektu Být ženou mě baví

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.